Nagroda Województwa Małopolskiego za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury

VII edycja

 

Laureaci w kategorii „Mistrz” w 2014 roku:

 1. Wiesław Ochman

  Wiesław Ochman

  Artysta wszechstronny: śpiewak operowy, malarz, reżyser. W 1960 roku uzyskał dyplom inżyniera ceramika Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W trakcie studiów rozpoczął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie.

  Występował na największych scenach operowych i estradach świata, w towarzystwie największych gwiazd operowych, m.in. w mediolańskiej La Scali (1982), Barcelonie, Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie, Sewilli i Wiedniu. Uczestniczył w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych, w towarzystwie najsłynniejszych zespołów, łącznie z Wiener Philharmoniker i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana i Karla Böhma. Po 1999 roku zajął się reżyserią, wystawiając w Operze Śląskiej w Bytomiu „Don Giovanniego” W. A. Mozarta, „Traviatę” G. Verdiego oraz „Carewicza” F. Lehára.

  Osobną dziedziną artystyczną działalności była muzyka oratoryjna. Nagrał wiele płyt dla najpoważniejszych firm fonograficznych.

  W 2005 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który jest jednym z licznych odznaczeń i nagród przyznanych artyście w uznaniu za jego działalność. W 2008 roku uzyskał godność Doktora Honoris Causa Akademii Górniczo-Hutniczej, jest także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

 2. prof. Andrzej Godek

  prof. Andrzej Godek

  Klarnecista, pedagog, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1975 roku ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie klarnetu prof. Stanisława Przystasia.

  W Akademii Muzycznej w Krakowie pełnił funkcje prodziekana, dziekana i prorektora, a obecnie jest Kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu oraz Prodziekanem Wydziału Instrumentalnego.

  Jako solista i kameralista występował m.in. w Austrii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, na Białorusi i Ukrainie. Dokonał wielu prawykonań polskiej muzyki współczesnej oraz polskich prawykonań utworów kompozytorów zagranicznych, a także nagrań dla Polskiego Radia i wytwórni płytowych. Zrealizował także wiele nagrań muzyki teatralnej i filmowej. Przez wiele lat związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji (później Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie). W uznaniu osiągnięć w działalności artystycznej i dydaktycznej otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym m.in.: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz prestiżową nagrodę „Ray E. and Ruth A. Robinson Award for Excelence in Teaching“.

 3. dr Tomasz Sikora

  dr Tomasz Sikora

  Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, fotograf, twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator prac dla agencji reklamowych. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 55 wydawnictw autorskich.

  Wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat.

  Autor międzynarodowych kampanii reklamowych, m.in. dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok. W 2002 roku wraz z Andrzejem Świetlikiem powołał do życia Galerię Bezdomną promującą fotografię niezależną w wielu krajach.

  Od wielu lat angażuje się w pracę warsztatową i dydaktyczną. Efektem współpracy z młodymi fotografami, w tym z Joanną Bąk, są zdjęcia zamieszczone w książce „Bajkonurki” oraz ilustracje do cyklu wierszy Renaty Plagi pt. „Na dobry początek”.

 4. dr hab. Katarzyna Oleś-Blacha

  dr hab. Katarzyna Oleś-Blacha

  Artysta muzyk, sopran koloraturowy. W 2001 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno – Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Jana Śmietany.

  Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali m.in. w 2010 roku otrzymała III nagrodę w kategorii głosów żeńskich na VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, a w 2012 roku została uhonorowana Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsza śpiewaczka”.

  Solistka Opery Krakowskiej, gdzie debiutowała w 2001 roku partią Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. Partią Łucji („Lucia di Lammermoor” G. Donizettiego) debiutowała w Operze Narodowej w Warszawie.

  Artystka ma w swoim bogatym dorobku ponad 30 pierwszoplanowych ról operowych i operetkowych, które prezentowała w 50 różnych realizacjach. Współpracuje z licznymi teatrami operowymi w Polsce i zagranicą. W kręgu zainteresowań artystycznych Katarzyny Oleś–Blacha znajduje się również muzyka oratoryjno–kantatowa i kameralna. Dowodem na to są liczne koncerty (m.in. Kraków, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Katowice, Stuttgart, Wolfsburg, Innsbruck, Linz, Hannover, Berlin, Monachium, Regensburg, Fulda, Graz, Strasburg, Szanghaj, Al Kuwait).

  Pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie gdzie wykłada śpiew solowy w Katedrze Wokalistyki.

  W lipcu tego roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych – wokalistyki. Prowadzi warsztaty wokalne oraz kursy mistrzowskie dla młodzieży oraz młodych adeptów wokalistyki.

 5. prof. Krzysztof Tomalski

  prof. Krzysztof Tomalski

  Artysta grafik. W 1989 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obroniony z wyróżnieniem dyplom wykonał w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Od 1989 roku związany jest z tą samą Pracownią w Katedrze Grafiki Warsztatowej.

  Od 2008 roku pełni funkcję Dziekana Wydziału Grafiki, a od 2013 roku profesora zwyczajnego.

  Grafik, wypowiadający się głównie w klasycznych technikach wklęsłodrukowych, okresowo eksperymentujący także w technologiach graniczących z grafiką; na matrycach niemetalowych. Czasami posługuje się językiem linorytu. Obecnie podejmuje eksperymenty artystyczne we własnej technice alintaglio.

  Swoje prace wystawia przede wszystkim w galeriach promujących grafikę. Bierze udział we wszystkich ważniejszych przeglądach współczesnej grafiki artystycznej w Polsce i na świecie. Autor około 250 wystaw zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych. W swoim dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt nagród i wyróżnień o wymiarze międzynarodowym i lokalnym.

 

Laureaci w kategorii „Uczeń” w 2014 roku:

 1. Katarzyna Gierla

  Katarzyna Gierla

  Artysta muzyk. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno - Aktorskim w klasie dr hab. Olgi Popowicz (dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem).

  W trakcie studiów zadebiutowała na deskach Opery Krakowskiej w spektaklu studenckim partią Królowej Nocy z opery „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta.

  Solistka gal operowych i festiwali muzycznych, w tym m.in.: koncertu dedykowanego wielkiemu tenorowi pt.: „Wiesław Ochman i Jego epoka” zorganizowanego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, koncertów XI i XII Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy-Zdroju.

  Uczestniczyła w licznych mistrzowskich kursach wokalnych (m.in. pod kierunkiem Christiana Elssnera, Maestro Claudia Desderiego). Współpracowała ze znanymi i cenionymi w środowisku artystycznym dyrygentami. W swoim repertuarze posiada partie sopranowe, w tym przykładowo: Partia Gabriela z oratorium „Die Schopfung” – J. Haydna, Madame Silberklang z opery „Schauspieldirektor” W.A. Mozarta, Hanna z opery „Straszny Dwór” – S. Moniuszki. Laureatka konkursów wokalnych, m.in. II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie, a także Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju – Nagroda Specjalna na wniosek Przewodniczącego Jury, Wiesława Ochmana. W 2013 roku została nagrodzona stypendium twórczym Prezydenta Miasta Przemyśla.

 2. Barbara Borowicz

  Barbara Borowicz

  Artysta muzyk. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. Dokształca się u wybitnych klarnecistek: Shirley Brill, a także Suzanne Stephens, z którą pracuje nad kompozycjami Karlheinza Stockhausena – jako jedyna w Polsce uzyskała certyfikat na wykonywanie „In Freundschaft” na klarnet solo. W 2014 roku rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w klasie klarnetu prof. Andrzej Godka w Akademii Muzycznej w Krakowie.

  Prowadziła także kursy klarnetowe w uczelniach w Australii, Nowej Zelandii i w Gruzji. Jako solistka i kameralistka występowała w wielu krajach świata na 4 kontynentach, ponadto jako solistka zadebiutowała z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej. Jest laureatką ponad 20 nagród na wielu konkursach muzycznych, m.in. I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Klarnetowo-Saksofonowym w Reggiolo (Włochy, 2014), II nagrody oraz nagrody specjalnej za wyróżniającą się osobowość artystyczną na VI Międzynarodowym Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (2014).

  Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymała liczne nagrody i stypendia, w tym m.in: Stypendium i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Naukowe Ministra Nauki, Stypendium Naukowe Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

 3. Joanna Bąk

  Joanna Bąk

  Absolwentka filologii polskiej z edytorstwem i komunikacją medialną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, studium dziennikarskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu technologii multimedialnych i grafiki komputerowej. Autorka tomików „pomiędzy” i „Pan tu nie leżał” .Jej teksty poetyckie, prozatorskie i dziennikarskie były publikowane m.in. w „Formacie”, „Dzienniku Polskim”, „Fragile” czy „Akancie”, a fotografie znalazły się na okładkach książek i czasopism.

  Laureatka licznych konkursów; otrzymała m.in. tytuł honorowego laureata Międzynarodowego Campusu Artystycznego Fama, nominację w plebiscycie 7. Nadziei Miasta Krakowa czy literacką przepustkę „Zwierciadła” za dziennik „Z perspektywy domu”.

  Ma na koncie wiele wystaw fotograficznych. Jedna z nich towarzyszyła spotkaniu z cyklu „Dorwać Mistrza” z Noblistą Mario Vargasem Llosą. Fotografią zaraził ją Tomek Sikora, z którym współpracuje od lat.

 4. Monika Korybalska-Kozarek

  Monika Korybalska-Kozarek

  Artysta muzyk, mezzosopran. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu dr hab. Katarzyny Oleś-Blacha (dyplom z wyróżnieniem).

  Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  W roku 2009 rozpoczęła współpracę, a od września 2012 roku na stałe należy do zespołu solistów Opery Krakowskiej. W swoim repertuarze posiada m.in. takie partie, jak: Orfeusz („Orfeusz i Eurydyka” Glucka), Cherubino („Wesele Figara” Mozarta), Echo („Ariadna na Naxos” Straussa), Dorabella („Cosi fan tutte” Mozarta), Suzuki („Madama Butterfly” G. Pucciniego), Druga Dama („Czarodziejski flet” Mozarta), Dydona („Dydona i Eneasz” Purcella), Zofia („Halka” Moniuszki), Ines („Trubadur” Verdiego), Giannetta („Napój miłosny” Donizettiego), Claire („Diabły z Loudun” Pendereckiego), Nicoletta i Linetta („Miłość do trzech pomarańczy” Prokofiewa). Wykonuje również dzieła kantatowooratoryjne oraz utwory liryki wokalnej. Od sierpnia 2014 roku współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, przygotowując partię Jadwigi w “Strasznym Dworze” S. Moniuszki, w reżyserii Krystyny Jandy.

  Na swoim koncie ma współpracę z cenionymi i znanymi w środowisku artystycznym dyrygentami, jest uczestniczką wielu festiwali muzycznych, m.in. Festiwalu Muzyki Polskiej (Kraków), Festiwalu im. Jana Kiepury (Krynica-Zdrój), Bydgoskiego Festiwalu Operowego, Bologna Festival (Włochy), Festival de Wiltz (Luksemburg).

 5. Marlena Biczak

  Marlena Biczak

  Artystka grafik. W latach 2009-2014 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom, oceniony celująco, zrealizowała w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Krzysztofa Tomalskiego.

  W 2013 roku otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Przez wszystkie lata studiów była laureatką stypendium Rektora ASP w Krakowie. Otrzymała nagrodę Grand Prix w konkursie Grafika Roku 2012. Czynnie zaangażowana w działalność twórczą realizowaną na terenie miasta Krakowa. Zajmuje się wklęsłodrukiem, malarstwem, lecz równie mocno związana jest z projektowaniem graficznym.

  Członkini grupy artystycznej „Banda”. Brała udział w ponad 30 wystawach w Polsce i za granicą.