VIII edycja

 

Laureaci w kategorii "Mistrz" w 2015 roku:

 1. Wiesław Hołdys

  Wiesław Hołdys

  Reżyser teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1988 r.) oraz teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (1984 r.). Autor ponad 30 spektakli w teatrach instytucjonalnych w całej Polsce, w większości własnych adaptacji. Pracował również dla Teatru Telewizji.

  Był dyrektorem Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Ministra Kultury na Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dzieł Literatury Europejskiej oraz nagrody na Konfrontacjach Teatralnych − Klasyka Polska. Wyróżniony w konkursie “Eduinspiracje” za jeden z najlepszych projektów edukacyjnych współfinansowanych przez Wspólnotę Europejską.

  Od 1999 r. jego działalność koncentruje się na Stowarzyszeniu Teatr Mumerus, którego jest założycielem i prezesem, gdzie wyreżyserował kilkanaście spektakli, pokazywanych w różnych przestrzeniach, takich jak: kameralne sale teatralne, zabytkowe piwnice, plener, podwórza, więzienia, nieczynne fabryki. Spektakle prezentowane były na kilkunastu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. W Teatrze Mumerus prowadzi także działalność z zakresu edukacji teatralnej.

  Jego działalność ma charakter interdyscyplinarny, przekraczając granice wąsko rozumianej sztuki teatralnej, łącząc elementy edukacji nieformalnej ze współpracą międzynarodową i eksplorując nowe, nieznane dotąd pola działalności.

 2. Prof. Elżbieta Stefańska-Kłyś

  Prof. Elżbieta Stefańska-Kłyś

  Urodzona w Krakowie, tutaj studiowała, dopełniając swoją edukację w Niemczech i we Włoszech. Od 19 roku życia pracuje w krakowskich szkołach muzycznych (Państwowe Liceum Muzyczne, Szkoła Muzyczna II stopnia im. W. Żeleńskiego, Akademia Muzyczna w Krakowie). Laureatka Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Genewie w 1965 r. Koncertuje w Polsce i za granicą (Europa, USA , Kanada, Japonia, Tajwan), jednocześnie prowadzi mistrzowskie kursy interpretacji, wykłady, uczestniczy w pracach jury międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych. Nagrała wiele płyt w Polsce, Niemczech i Japonii (płyta z nagraniem m.in. „Partity” K. Pendereckiego z Filharmonią Narodową uzyskała nagrodę Grammy w 2013 r.).

  Dużo czasu poświęca działalności organizacyjnej na terenie krakowskich szkół muzycznych (m.in. 17 edycji Dni Bachowskich w Akademii Muzycznej w Krakowie). Towarzystwo Muzyczne – założone 10 lat temu – pod kierunkiem Pani Profesor organizuje rokrocznie, w dniu 1 lipca, koncert poświęcony pamięci Patronów Towarzystwa oraz cykl koncertów poświęconych F. Chopinowi z udziałem najwybitniejszych polskich pianistów (m.in. P. Palecznego, E. Pobłockiej, A. Jasińskiego).

  Doceniając tradycję kultury polskiej, stara się poprzez swoją działalność podtrzymywać tradycje domowych salonów literacko-muzycznych, które w szczególny sposób integrują środowisko ludzi kultury i melomanów, a także kształtują postawy młodych twórców kultury.

 3. Aleksandra Toborowicz

  Aleksandra Toborowicz

  Doktorantka i absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizowała w Pracowni Form Reklamowych w 2008 r., pod kierunkiem dr hab. Władysława Targosza. Autorka strony internetowej Wirtualnego Muzeum Sztuki Erotycznej i projektu Muzeum Erotyzmu oraz albumu „Grafika ASP Kraków”. Od 2009 r. prowadzi zajęcia w Pracowni Liternictwa i Typografii na Wydziale Grafiki macierzystej ASP.

  Zajmuje się projektowaniem graficznym, głównie typografią i grafiką wydawniczą, także malarstwem i rysunkiem. Autorka instalacji literniczej „Gwar chmar” oraz murali: Typomural, Mayamural, Ekomural i Audiomural, które są częścią Krakowskego Szlaku Street Artu.

  Portal fpiec w 2015 r. uznał artystkę za jedną z 10 najciekawszych twórców street artu w Polsce.

  Za cykl murali społecznych wyróżniona także w konkursie Projekt Roku 2012. Współpracuje z Biblioteką Narodową i Muzeum Narodowym w Warszawie, Wydawnictwem Ha!art, Strefą Wolnego Czytania, Teatrem Nowym w Krakowie, KB F-em. Zrzeszona w STGU oraz w International Association of Designers. Zajmuje się organizowaniem wystaw i wydarzeń dotyczących typografii oraz promocją młodych twórców. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in.: otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Rektora ASP w Krakowie, stypendium MKiDN , trzykrotnie nagrodzona w European Design Awards. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą.
 4. dr Małgorzata Walczak

  dr Małgorzata Walczak

  Posiada doktorat europejski z fizyki, obroniony z wyróżnieniem na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Od 2003 r. pracuje na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Interesuje się zastosowaniem nieniszczących metod fizyko-chemicznych w badaniach obiektów zabytkowych. Od kilku lat realizuje projekty naukowe, dotyczące analizy i procesu konserwacji witraży historycznych. Między innymi prowadziła badania średniowiecznych witraży z Grodźca, kwater z Klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie oraz romańskich witraży z Adampola.

  Odrębną tematyką jej działalności są zagadnienia związane z ablacją laserową, stosowaną w czyszczeniu dzieł sztuki, jak również spektroskopią fluorescencji rentgenowskiej.

  Angażuje się w liczne akcje popularyzujące naukę, w szczególności w coroczną prezentację Wydziału Konserwacji oraz Muzeum UJ Collegium Maius podczas Festiwalu Nauki.

  Mentor Diamentowego Grantu w edycji 2015.

 5. prof. Adam Wsiołkowski

  prof. Adam Wsiołkowski

  Artysta malarz. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w 1973 r. W tymże roku rozpoczął pracę pedagogiczną w Akademii, uzyskując w 1992 r. tytuł profesora. W latach 1996-2002 był dziekanem macierzystego wydziału; w latach 2004-2008 sprawował funkcję rektora.

  Uczestnik ok. 200 wystaw w Polsce i za granicą. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Nowym Jorku, Paryżu, Pradze, Berlinie, Norymberdze i Kijowie. Laureat wielu nagród w konkursach malarstwa, rysunku i grafiki oraz dwukrotnie nagrody Ministra Kultury i Sztuki, w 2013 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta.

  W latach 1981-1982 przebywał w USA na półrocznym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, uzyskując tam stypendium Fundacji Ford & Rockefeller. Prace m.in. w zbiorach: Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Kielcach; Muzeów Okręgowych w Tarnowie, Toruniu i Chełmie; Muzeum Historycznego Miasta Krakowa; Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego; Muzeum Plakatu w Wilanowie; Centrum Sztuki „Studio“ w Warszawie; Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ,,Elektrownia“ w Radomiu; The New York Public Library, Polish Institute of Arts & Sciences, The Kosciuszko Foundation – Nowy Jork; Muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii i w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

  Jest wiernym panem jamnika szorstkowłosego Felka Trzeciego.

 

Laureaci w kategorii "Uczeń" w 2015 roku:

 1. Monika Gigier

  Monika Gigier

  Urodzona w czeskiej Pradze mieszkanka Pragi warszawskiej. W Krakowie od pięciu lat. Tu skończyła studia etnograficzne [praca magisterska na temat figury lalki jako Obcego].

  Na dłużej w stolicy królów zatrzymały ją słowiańskie pieśni tradycyjne. Poza barwną warstwą muzyczną, ich potencjał dostrzega także w tym, iż – choć archaiczne – łatwo znaleźć w nich nawiązania do współczesności. Wychodząc z tego założenia, Monika Gigier chce łączyć pieśni ludowe ze współczesnymi historiami, tworząc z nich spójną opowieść. Pierwszą z nich – makabreskowe Sztuczydło przedstawiała wraz z grupą wokalną Strojone w Teatrze Mumerus m.in. w ramach akcji Dotknij Teatru. Zajmowała się także konsultacją etnograficzną oraz samym śpiewem w widowisku muzyczno-tanecznym Preludium Słowiańskie, które od 2013 r. wystawiane było m.in. na deskach Teatru Ludowego w Krakowie.

 2. Mariko Kato

  Mariko Kato

  Urodzona na Hokkaido w Japonii. Od najmłodszych lat zafascynowana muzyką europejską, a w szczególności twórczością F. Chopina. Z biegiem lat jej zainteresowanie muzyką poszerzyło się o epoki baroku i klasycyzmu. Studia pianistyczne skończyła w School of Music w Uozu u prof. J. Yamamoto.

  W Japonii uczestniczyła w konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży, na których otrzymywała nagrody i wyróżnienia. Szczególnym wydarzeniem w życiu Mariko Kato było uczestnictwo w mistrzowskich kursach muzycznych prowadzonych w Japonii przez Halinę Czerny-Stefańską. W kraju rodzinnym również poznała i słyszała Jej córkę – Elżbietę Stefańską. Miłość do muzyki F. Chopina i kursy prowadzone przez polską pianistkę, a także Jej wspaniałe interpretacje dzieł F. Chopina skłoniły ją do dalszych studiów w Polsce.

  Zamieszkała w Krakowie w domu o wielkich tradycjach muzycznych. W Krakowie ukończyła studia pianistyczne u prof. Stefana Wojtasa a klawesynowe u prof. Elżbiety Stefańskiej.

  Pracuje w Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego jako nauczyciel i akompaniator. Uzyskała wyróżnienie dla najlepszego akompaniatora Konkursu Instrumentów Perkusyjnych w Krakowie.

  Koncertuje najczęściej w duecie z prof. Elżbietą Stefańską w Polsce i za granicą, biorąc udział również w festiwalach muzycznych.

 3. Paweł Krzywdziak

  Paweł Krzywdziak

  Student IV roku Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Realizuje projekty typograficzne, wydawnicze i multimedialne w Pracowni Liternictwa i Typografii. Równolegle z tokiem studiów uczestniczy w prowadzeniu zajęć dydaktycznych.

  Swoje działania dzieli pomiędzy grafikę projektową i artystyczną, badając w Pracowni Miedziorytu rolę tradycyjnego warsztatu graficznego w konfrontacji z szeroko pojętymi mediami cyfrowymi. Współpracuje ze studiami projektowymi w Polsce i za granicą, podejmując zagadnienia związane z komunikacją i identyfikacją wizualną.

 4. Marta Kamińska

  Marta Kamińska

  Konserwator dzieł sztuki. W latach 2005-2011 studiowała na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom zrealizowała w Pracowni Witrażu i Szkła pod kierunkiem dr. Pawła Karaszkiewicza. Zajmuje się projektowaniem, realizacją i konserwacją witraży.

  W 2010 r. odbyła staż w pracowni konserwacji witraży na Uniwersytecie w Antwerpii. Brała udział w międzynarodowym projekcie dotyczącym konserwacji witraży: CONSTGLASS.

  Od 2013 r. jest zatrudniona na Akademii Sztuk Pięknych w ramach projektu badawczego.

  Od 2015 r. jest członkinią polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Corpus Vitrearum. Ma za sobą liczne wystąpienia na konferencjach naukowych. Jest autorką artykułów publikowanych w czasopismach „Szkło i ceramika” (nr 3/2015) oraz „Opuscula Musealia” (nr 22/2014). Uczestniczyła w organizacji warsztatów witrażowych w ramach festiwali artystyczno-naukowych. Brała udział w licznych realizacjach konserwatorskich.

 5. dr Marcin Kowalik

  dr Marcin Kowalik

  Artysta malarz; uprawia także sztukę instalacji, obiektu i performance‘u. W latach 2001-2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego; również pod kierunkiem tego pedagoga w 2009 r. uzyskał stopień doktora.

  Obecnie jest asystentem w Jego pracowni. Uczestniczył w ok. 40 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Zamościu, Hamburgu, Lipsku, Dusseldorfie i Dublinie. Wykładał gościnnie w National College of Art and Design w Dublinie oraz na Uniwesytecie w Ostrawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa, Prezydenta Miasta Zamościa oraz Fundacji "Grazella" W 2008 r. przebywał w Dusseldorfie na stypendium Ateliers Hoherweg 271.

  Prace w zbiorach: Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; Muzeach Regionalnych w Stalowej Woli i w Chełmie; Borowik Collection, Clifford Chance Collection w Warszawie oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.