prof. Rafał Dziwisz - mistrz

Aktor, wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, autor tekstów i przekładów. Absolwent PWST w Krakowie. W latach 1988-2000 występował na deskach Teatru Ludowego w Krakowie.

Jest autorem tekstów piosenek do musicali w reż. Wojciecha Kościelniaka, zrealizowanych w Teatrze Muzycznym w Gdyni („Lalka”, „Chłopi”, „Zły”),w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu („Idiota”, „Frankenstein”, „Mistrz i Małgorzata”), w Teatrze Syrena w Warszawie („Kariera Nikodema Dyzmy”), w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu („Ferdydurke” i „Summertime”), w PWST w Krakowie („Proces”), PWS FTiTV w Łodzi („Cyberiada”) i w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie („Ziemia Obiecana”, „Bracia Dalcz i S-ka”).

Napisał tłumaczenia tekstów piosenek do spektakli w reż. Konrada Imieli w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu („Ścigając zło -- rewia sensacyjna piosenek z filmów o Bondzie” i „Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami”), w reżyserii Janusza Szydłowskiego w Teatrze Bagatela w Krakowie („Tajemniczy Ogród”) i w Operze Krakowskiej („Mały Lord”). Od 2000 roku jest aktorem Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, gdzie gra m.in. w spektaklach: „Wyzwolenie” (reż. Radosław Rychcik), „Bóg Mordu” (reż. Marek Gierszał), „Pinokio” (reż. Jarosław Kilian).

Gościnnie występuje w Teatrze Stu w Krakowie. Jest wielkim autorytetem w dziedzinie piosenki aktorskiej.

Dzięki swojej muzykalności, ucząc swoich studentów wpaja im wartości, które sam traktuje jako kodeks zawodu aktora: etos pracy, partnerstwo na scenie, szacunek dla teatru, kolegów, widzów, autora, nieustające samodoskonalenie i dążenie do doskonałości.