Ars Quaerendi dla mistrzów i uczniów

Wiesław Hołdys, prof. Elżbieta Stefańska-Kłyś, Aleksandra Toborowicz, dr Małgorzata Walczak i prof. Adam Wsiołkowski – to Mistrzowie. Monika Gigier, Marta Kamińska, Mariko Kato, dr Marcin Kowalik, Paweł Krzywdziak – to Uczniowie. Po raz ósmy w Krakowie wręczono nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi, przyznawane za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. Podczas uroczystej gali w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, nagrody wręczał Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: Mistrz, Uczeń oraz Projekt. Z pierwszymi dwoma kategoriami wiąże się wyjątkowość tej nagrody, która docenia twórczy dialog, jaki łączy Mistrza z Uczniem. Przyczynia się też do odkrywania młodych, utalentowanych twórców, którzy rokują szanse na kontynuowanie drogi ich Mistrzów. Wraz z nagrodą w kategorii Mistrz laureat otrzymuje 6 tys. zł, a w kategorii uczeń – 4 tys. zł.

Ponadto przyznawane jest pięć nagród po 25 tys. zł w kategorii Projekt. Otrzymuje je nagrodzony w pozostałych kategoriach duet Mistrz i Uczeń za pomysł na realizację przygotowanego przez nich przedsięwzięcia kulturalnego o charakterze regionalnym. Tegoroczni laureaci w tej kategorii to:

„Radiomural” – typograficzny mural w przestrzeni miejskiej, na ścianie budynku Telpod na Zabłociu (Aleksandra Toborowicz - Paweł Krzywdziak); Ocalić od zapomnienia” – wybrane witraże średniowieczne z kolekcji polskich (duet: dr Małgorzata Walczak - Marta Kamińska); Nagranie koncertu J.S. Bacha na 2 klawesyny oraz jego prezentacja (duet: prof. Elżbieta Stefańska-Kłyś - Mariko Kato); „Pieśń Gminna” – projekt badawczo-artystyczny z pogranicza muzyki i teatru (duet: Wiesław Hołdys - Monika Gigier), „Obraz w pigułce”, „Z pracowni profesora Adama W .” oraz “66/33” (duet: prof. Adam Wsiołkowski - dr Marcin Kowalik).

Laureaci wyłaniani są w drodze konkursu i nagradzani za podejmowanie ambitnych przedsięwzięć o wysokich walorach artystycznych, które przyczyniają się do urozmaicenia regionalnej oferty kulturalnej i pobudzenia życia kulturalnego naszego regionu. Każdego roku Sejmik Województwa Małopolskiego przeznacza na Nagrodę kwotę 175 000 zł. do podziału na wszystkie kategorie.

(Biuro prasowe)