Twórcy kultury i ich naśladowcy z nagrodą AQ

Już po raz dziesiąty nagroda Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi trafiła do wybitnych przedstawicieli świata kultury oraz studentów i uczniów, którzy podążają ich śladem. Przyznane wyróżnienia pozwolą nagrodzonym na wspólną realizację nowych, kreatywnych projektów, z których efektów będą korzystać nie tylko inni twórcy, ale też przede wszystkim – mieszkańcy Małopolski.

- Nagroda Ars Quaerendi jest przyznawana przez samorząd województwa od dekady. W ten sposób doceniamy nie tylko wybitnych twórców, dzięki którym oferta kulturalna Małopolski jest z roku na rok coraz bogatsza. Nagroda ta jest przede wszystkim impulsem do zarażania przez nich pasją swoich najlepszych i najbardziej kreatywnych uczniów, przełamując przy tym różnice pokoleniowe i dzieląc się doświadczeniem ze swoimi młodymi następcami. To niezwykle ważne, bo inwestycja w młode, uzdolnione osoby to także inwestycja w przyszłość całej Małopolski – mówi Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar kultury. Przypomina również, że ideę nagrody doskonale oddaje myśl Czesława Miłosza: „oby ci, którzy ciągnąć dalej mają dzieło, zaczynali tam, gdzie ty kończyłeś…”.

W jaki sposób wyłoniono nagrodzone osoby? Najpierw, małopolskie organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy uczelnie wyższe, zgłaszały kandydatury mistrzów – doświadczonych twórców kultury. Następnie, każdy z nominowanych typował swojego ucznia, z którym wspólnie przygotowali konkursowy projekt oceniany przez jury.

Jednym z nagrodzonych w tym roku projektów jest propozycja dr Anny Olszewskiej i Moniki Zielińskiej z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dzięki której odkryta na nowo zostanie interaktywna rzeźba cybernetyczna SENSTER autorstwa wybitnego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Edwarda Ihnatowicza. Ta ważna praca, która powstała pod koniec lat 60. XX w., jest dziełem wyjątkowym na miarę lat, kiedy została stworzona – już wtedy reagowała bowiem na dźwięki i ruch w otoczeniu. I choć przestała ona funkcjonować ponad 40 lat temu, dzięki nagrodzie Ars Quaerendi rozpoczną się prace nad odtworzeniem tego jednego z nieco zapomnianych dzieł sztuki.

Prof. Andrzej Bednarczyk i dr Michał Sroka z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przygotowali z kolei projekt "Druk 3D jako medium artystyczne", dzięki któremu jeszcze bardziej wykorzystany zostanie potencjał drukarek przestrzennych, których jeszcze częściej używa się nie tylko w sztuce, ale też w przemyśle, technologiach IT czy medycynie. Dzięki nim łatwiej żyje się chociażby osobom niepełnosprawnym, a zwłaszcza osobom niewidomym. Teraz, twórcy z ASP będą mogli jeszcze lepiej zbadać nowe możliwości druku 3D w kontekście sztuki, ale też wykorzystania ich dla innych działań w niedalekiej przyszłości.

Co jeszcze? Wspólną pracę i międzypokoleniowe relacje mistrza z uczniem będzie można dostrzec też w ramach projektu "Więź z widzem. Nowe technologie filmowe a osobista wypowiedź artystyczna" przygotowanego przez prof. Jerzego Kucię i Przemysława Świdę ze Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego, Eksperymentalnego i Video Studio A. Stworzą oni wystawę, na której będzie można zobaczyć wspólną, twórczą pracę oraz dostrzec podobne cele, ale też różnice wynikające z pokoleniowych aspiracji. Będzie można dowiedzieć się też więcej na temat wciąż zmieniających się technologii przygotowania filmów.

Z kolei prof. Barbara Świątek-Żelazna i Natalia Jarząbek z Akademii Muzycznej w Krakowie wspólnie napiszą podręcznik do nauki oddechu permanentnego. To technika, która wykorzystywana jest m.in. podczas gry na flecie, a Natalia Jarząbek opanowała ją jako jedna z niewielu flecistek w Polsce i na świecie. Krakowska flecistka potrafi zaczerpnąć oddech w trakcie gry na instrumencie prawie niesłyszalnie i niezauważalnie, czyniąc to w sposób płynny i naturalny. Chce jednak podzielić się tą wyjątkową umiejętnością z innymi – dzięki napisaniu podręcznika w jęz. polskim i angielskim muzycy na całym świecie będą mogli poznać tę technikę. Wydana zostanie też płyta z utworami (w tym samodzielnie skomponowanymi etiudami) w czasie wykonywania których zastosowana zostanie technika oddechu permanentnego.

Dzięki nagrodzie Ars Quaerendi na nowe muzyczne i aktorskie uniesienia mogą liczyć też wszyscy mieszkańcy Krakowa i Małopolski – prof. Rafał Dziwisz z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie wraz ze swoimi studentami: Danielem Antoniewiczem, Natalią Hodurek, Izabelą Kubrak, Weroniką Łukaszewską, Mateuszem Paluchem i Bartłomiejem Wiaterem przygotują przedstawienie muzyczne pt. „Kochanie, zabiłam nasze koty”. Sześcioro studentów specjalizacji wokalno-aktorskiej, wspomaganych przez grający na żywo band, zaprezentuje adaptację powieści Doroty Masłowskiej. Będzie to wyjątkowe dzieło, będące równocześnie nieprzerwanym utworem muzycznym, podczas którego będzie można poznać historie młodych ludzi żyjących w wielkim mieście, poszukujących przyjaźni, miłości i w końcu – samych siebie w coraz bardziej „cyfrowym” świecie.

Przypomnijmy, że na realizację nagrodzonych projektów przeznaczono po 25 tys. zł dla każdego duetu. Każdy z mistrzów otrzyma też po 6 tys. zł, a uczeń (lub grupa uczniów) – po 4 tys. zł. Łączna pula nagród przyznanych w tym roku to 175 tys. zł., a środki na ten cel pochodzą z budżetu województwa.